Rakiety tenisowe opisywane są za pomocą wielu parametrów. Na co powinno się zwrócić uwagę przy zakupie pierwszej rakiety do gry w tenisa?

Odpowiednio dopasowana do gracza rakieta tenisowa (https://dotenisa.pl/rakiety-do-tenisa-c-10.html)  pomoże mu w zdobywaniu pierwszych umiejętności na korcie. Często jednak trudno zdecydować się na odpowiedni model, gdy nie wiadomo, na co zwrócić uwagę. Poznaj najważniejsze parametry rakiet tenisowych, które mają duże znaczenie przy zakupie.

 

  1. Materiał na rakietę tenisową

Kiedyś rakiety tenisowe wykonywało się z drewna. Teraz do dyspozycji są modele z nowocześniejszych materiałów – lżejszych i bardziej wytrzymałych.

 

Obecnie najlepszym wyborem będą rakiety wykonane z grafitu. Taka rakieta tenisowa wyróżnia się lekkością, dobrze pochłania drgania i skutecznie oddaje energię podczas odbić, dlatego granie z nią jest wygodne i efektywne. Nieco tańsze i nadal dobre są rakiety z kompozytów grafitowych.

 

Najlepiej natomiast unikać rakiet wykonanych z aluminium, które są dość ciężkie i nie amortyzują tak dobrze odbić.

 

  1. Waga rakiety tenisowej

Duże znaczenie przy wyborze rakiety ma także jej waga. Najlepiej dobierać ją zależnie od umiejętności.

 

Dla początkujących osób, a także dla kobiet lepsze są rakiety lżejsze, które są łatwiejsze w manewrowaniu i nie męczą także rąk. Cięższe rakiety są natomiast bardziej precyzyjne i stabilne, co daje większą kontrolę nad uderzeniem. Są one wybierane głównie przez doświadczonych graczy.

 

  1. Wielkość główki rakiety

Rozmiar główki jest powiązany z kontrolą oraz siłą odbić podczas gry w tenisa.

 

Im mniejsza główka, tym mniejsza siła odbicia, ale za to większa kontrola, natomiast w przypadku główki większej jest na odwrót. Dla początkujących poleca się głównie rakiety z dużymi główkami.

 

  1. Balans – równowaga rakiety

Kolejną kwestią jest balans, który odnosi się do ciężaru rakiety tenisowej w różnych jej elementach. Rakieta tenisowa dostępna jest w trzech wariantach balansu:

  • Balans neutralny – rakieta jest wyważona,
  • Balans na rączkę – rączka jest cięższa od główki,
  • Balans na główkę – główka jest cięższa od rączki.

 

Dla graczów początkujących polecane są zwykle rakiety z balansem na główkę oraz neutralne, ponieważ są one łatwiejsze w manewrowaniu i dają większą moc odbicia.