Znajdujące się na dyskach twardych dane mogą dostać się w niepowołane ręce. W jaki sposób temu zapobiegać?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie ma niszczenie dysków twardych. Nośniki danych tego typu mogą być przyczyną poważnych problemów wtedy, gdy znajdujące się na nich pliki będą przejęte przez osoby trzecie. Właśnie dlatego stosowane są odpowiednie metody niszczenia dysków, które zapobiegają takiemu niebezpieczeństwo.

 

Kiedy należy niszczyć dyski twarde?

O prawidłowym niszczeniu dysków twardych powinny przede wszystkim pamiętać firmy. Znajdujące się na ich dyskach dane często są danymi wrażliwymi, które należy odpowiednio zabezpieczać.

 

Wyciek danych firmowych może spowodować wtedy duże trudności, między innymi mogą one dostać się do konkurencji, zagrozić wiarygodności firmy, stać się nawet przyczyną nałożenia na nią kar, gdy będą to dane wymagające ochrony według przepisów prawa.

 

Jak niszczyć dyski twarde skutecznie?

Obecnie niszczenie dysków twardych (https://geomar.net.pl/oferta/niszczenie-twardych-dyskow) może być prowadzone wieloma metodami, ale nie każda z nich jest w stanie zapewnić maksymalną skuteczność.

 

Warto pamiętać o tym, że mechaniczne, fizyczne zniszczenie dysku, na przykład jego rozbicie czy rozkręcenie, wcale nie oznacza, że nie można odzyskać z niego danych. Właśnie dlatego konieczne jest zastosowanie efektywniejszej metody.

 

Profesjonalne niszczenie dysków twardych polega na wykorzystaniu kilku metod, aby uzyskać maksymalną efektywność.

 

Najczęściej prowadzi się niszczenie dysków z użyciem impulsów magnetycznych, które powodują ich demagnetyzację. Następnie dyski poddawane są zniszczeniu mechanicznemu i są one rozdrabniane na małe kawałki, dzięki czemu nie można ich odtworzyć.

 

Gdzie zlecić proces niszczenia dysków twardych?

Usługa jak niszczenie dysków twardych jest aktualnie oferowana przez wiele firm, które mogą zapewnić swoim klientom kompleksową obsługę dotyczącą pozbycia się tych nośników danych.

 

Firma może odebrać nośniki spod wskazanej lokalizacji, a następnie poprawnie je zniszczyć. Jednocześnie rejestruje ona cały proces ich niszczenia i utylizacji, a także przekazuje raport i certyfikat zniszczenia do klienta.