Woda dla pracowników – jakie rozwiązanie wybrać, aby było dla nas najbardziej opłacalne?

Jak można dowiedzieć się chociażby z Kodeksu Pracy, rolą i obowiązkiem każdego pracodawcy jest to, aby zatrudnionym zagwarantować stały oraz nieograniczony dostęp do wody pitnej. Istnieje wiele sposobów, aby tego dokonać jednak nie wszystkie z nich są na tyle opłacalne, że warto stawiać na nie na dłuższą metę. Jako, że i tak jesteśmy do tego zobowiązani, warto dowiedzieć się wcześniej jakie mamy możliwości, ponieważ odpowiedni dobór będzie korzystny dla naszego budżetu.

Woda dla pracowników to coś co zawsze musi znajdować się w każdym biurze i wszyscy pracodawcy mają tego pełną świadomość. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z pracą w plenerze, czy też w standardowym biurze, dostęp do wody pitnej jest obowiązkiem i należy go przestrzegać, ponieważ uchybienia na tym polu mogą skutkować grzywną. Istnieje przynajmniej kilka rozwiązań, z których możemy skorzystać. Jakie będą najlepsze i które są najczęściej stosowane przez przedsiębiorców?

W jaki sposób dostarczana i zapewniana jest woda dla pracowników?

W standardowym biurze, które posiada kuchnie dla pracowników często dostrzeżemy, że zaopatrzenie w wodę dostępne jest w postaci produktów butelkowych, które kupowane są standardowo w supermarketach. To dość niewygodne rozwiązanie, a to z uwagi na to, że pozostawia ono po sobie wiele plastiku, jest kosztowne, a często też dość problematyczne w przypadku logistyki.

Ciekawą i naprawdę cenioną alternatywą są specjalne filtry, które umieszcza się zwykle w specjalnych dzbankach. Te napełnia się wodą, a kiedy przepłynie ona przez owy filtr, otrzymuje się gotową do spożycia wodę. Zaletą tej opcji jest z pewnością cena, ekologiczność, a także ekonomiczność, ponieważ ograniczamy ilość plastiku, a przy tym woda pozyskiwana w ten sposób jest znacznie tańsza. Minusem jest jednak to, że filtrowanie trwa dość długo, dlatego niektórzy pracownicy będą niekiedy zmuszeni poczekać, aż dzbanek napełni się wodą, którą będzie można swobodnie przelać do szklanki.

Kolejną opcją, która nieustannie zyskuje na popularności są specjalne dystrybutory wody, które są chyba najwygodniejszym rozwiązaniem, ponieważ dostawa butli z wodą odbywa się automatycznie, według zaplanowanego wcześniej harmonogramu. Pracownicy mogą w każdej chwili skorzystać z dostępu do wody, a to w aż trzech konfiguracjach, a zatem zimnej, gorącej oraz w temperaturze pokojowej. Zagrożeniem jest tutaj jednak fakt, że nieużywana woda może przestać być zdatna do spożycia po pewnym czasie, dlatego tak istotne jest, aby owa butla wymieniana była systematycznie, zgodnie z zaleceniami.