Wbrew błędnemu przekonaniu wielu ludzi leczenie u psychiatry nie musi być powiązane z daleko rozwiniętą chorobą psychiczną. Tego rodzaju specjaliści służą pomocą w diagnozowaniu i zwalczaniu wielu innych problemów. Podpowiadamy, kiedy warto udać się do psychiatry i jak się do tego przygotować?

Kiedy zgłosić się na wizytę do psychiatry?

Istnieje szereg dolegliwości które mogą stanowić powód do udania się do opisywanego specjalisty. Psychiatrzy pomagają pacjentom cierpiącym na depresje, zaburzenia lękowe i osobowości, stany lękowe, schizofrenie i wiele innych problemów na tle psychicznym. Należy zaznaczyć, że konsultacja z psychiatrą nie musi być spowodowana podejrzeniem poważnej chory. Na taką wizytę można zdecydować się w każdej chwili, szczególnie podczas przechodzenia przez ciężki w życiu okres. Długotrwały kryzys może prowadzić do rozwoju poważniejszych chorób i zacząć uniemożliwiać normalne, codzienne funkcjonowanie. Najczęstsze objawy, z którymi warto zgłosić się do psychiatry to:

  • uczucie lęki i niepokoju,
  • obniżony nastrój,
  • nieustanne zamartwianie się,
  • nagłe ataki paniki,
  • obniżony komfort snu lub bezsenności,
  • gwałtowne zmiany nastroju,
  • myśli samobójcze,
  • nieustanne poczucie zmęczenia,
  • brak motywacji do działania,
  • niezdolność do odczuwania przyjemności.

W przypadku występowania wyżej wymienionych problemów należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistom. Należy pamiętać, że nieleczone zaburzenia na tle psychicznym działają destrukcyjnie nie tylko na chorą osobę, ale i na jej najbliższe otoczenie.

Psychiatra a psycholog

Wiele osób nie widzi większej różnicy pomiędzy charakterem pracy psychiatrów a psychologów. W obu przypadkach specjaliści zajmują się ludzką psychiką, jednak w ich rękach znajdują się zupełnie inne metody leczenia. Psychiatra posiada uprawnienia umożliwiające przepisywanie leków na receptę oraz w razie konieczności wystawiania zwolnień lekarskich. Psycholog nie ma takich możliwości. W razie wątpliwości co do wyboru właściwego specjalisty nie warto się długo zastawiać. Należy udać się do jednego z nich, a podczas wizyty lekarz zdecyduje czy jest właściwą osobą do udzielania pomocy. Niekiedy psycholog uznaje, że pacjent powinien skorzystać z pomocy psychiatry, ale może też być odwrotnie. Ważne aby skorzystać z pomocy specjalisty, który wysłucha szukającej pomocy osoby.

Pierwsza wizyta u psychiatry

Pierwsza wizyta u opisywanego specjalisty wiąże się ze sporą niepewnością i stresem. Aby ją sobie ułatwić należy zdać sobie sprawę, że konsultacja z psychiatrą nie stanowi powodu do wstydu. Podobnie jak inne elementy ludzkiego organizmu mózg jest narażony na różne dolegliwości, z którymi należy walczyć, a ich bagatelizowanie może mieć bardzo poważne konsekwencje. Warto wiedzieć, że wizyta u psychiatry będzie polegała na szczerej rozmowie i wymaga otwartości ze strony pacjenta. Specjalista może pytać o takie sprawy jak odczuwane emocje, lęki, sytuacje życiową, traumy z dzieciństwa. Te i wiele innych informacji pozwala ustalić przyczynę problemu, a ich zatajanie uniemożliwia lub spowalnia proces leczenia.